En yeni Virtual Studio teknolojisi

Modern teknoloji çağında, televizyon prodüksiyonu birçok yönden değişti. Bu değişikliklerin birçoğu, stüdyoların artık sadece setlerden tasarruf etmekle kalmayıp, aynı zamanda seçtikleri arka planlarla ilgili daha fazla esnekliğe ve seçeneklere sahip olma fırsatı olduğu anlamına geliyor. farklı dekorlar için kullanın. Sanal stüdyo teknolojisini kullanmanın kesinlikle dezavantajları olsa da, birçok fayda televizyon yapımındaki bu yeni teknoloji dalgası ile ilgili kaybedilebilecek olanlardan çok daha ağır basmaktadır.

Sanal TV Stüdyosu Teknolojisinin Temelleri

TV kaydındaki sanal stüdyo teknolojisinin kalbi Chroma Key teknolojisi olarak bilinir. Bu, görüntülerden birindeki bir dizi rengin kaldırılmasını kullanarak iki görüntüyü veya görüntüyü birlikte oluşturmak için kullanılan tekniktir. Kullanılan renklerin çoğu mavi veya yeşildir ve ortak mavi ekran ve yeşil ekran terimleri bu sanal stüdyo teknolojisinin kalbidir.

Bu kavram on yıllardır var, çoğunlukla televizyon haberleri ve hava yayınlarında ilk kez kullanılıyor, haber spikeri veya meteorolog mavi bir ekranın önünde duruyor ve Chroma Key kompozisyonu hava haritasına veya herhangi bir arkaya çakışıyor – stüdyoda ilgili plan. , böylece görüntüleyici ekranı değil, birleştirilmiş görüntüleri görür.

Teknoloji TV Çekimlerini Sonsuza Kadar Değiştirdi

Ancak günümüzde, bilgisayar ve grafik teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte, televizyon stüdyoları sadece paradan tasarruf etmek için bir dizi sahneyi çekmek için yeşil ve mavi ekranlara daha kolay dönüyor, aynı zamanda üretim seçeneklerini artırmak. Bu renkli ekranların önündeki bir sette oyuncuları filme alarak üretim ekibi, belirli sayıda farklı yeri filme almak zorunda kalmadan en iyi görsel dekorları yakalamak ve deneyimlemek için bu dizileri değişen arka planlar üzerinde karıştırabilir.

Bazı sınırlamalar

Chroma Key teknolojisinin temel dezavantajlarından biri, kameraları hareket ettirme ve yakınlaştırma ve uzaklaştırma yeteneğinin bir ölçüde sınırlı olması ve belirli bir sahneyi çekmeden önce dikkatlice haritalandırılması gerektiğidir. Kamerayı hareket ettirerek, yönetmen ve kameraman, filmin çekimi ile karıştırıldığında görüntünün bozulmasına neden olabilecek uzamsal referansları değiştirir.

Bununla birlikte, bununla mücadeleye yardımcı olmak için geliştirilmiş bir dizi yeni yöntem vardır. Bu ilerlemelerden biri, aydınlatmanın ve ayarlanan gölgelerin, yalnızca ışığın kendisine güvenmek yerine, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler aracılığıyla etkin bir şekilde simüle edilebilmesidir.

Birçok avantaj

Sanal stüdyo, daha ileri teknoloji ile aşılan bazı küçük dezavantajlara rağmen, televizyon yönetmenine ve film ekibine sunduğu bir takım avantajlara sahiptir. En iyi faydalarından biri, stüdyolara setlerde çok para kazandırmasıdır. Stüdyoların artık fiziksel setlere sahip olması gerekmiyor ve bir dizi farklı set veya sürekli değişen set gerektiren prodüksiyonlar için bu büyük bir avantaj olabilir.

Sanal stüdyo teknolojisi ayrıca prodüksiyon ekibinin sahneyi ele geçirmek zorunda kalmadan arka plan sahnelerinin renklerini ve dokularını değiştirmesini sağlar. Ayrıca, yönetmen ayarın sahne için gerçekten işe yaramadığına karar verirse, bir düğmeye dokunarak ayarı değiştirebilir.

Sanal stüdyo teknolojisinin bir diğer önemli avantajı, küçük setlerin bile artık daha büyük görünebilmesidir. Aslında, küçük bir stüdyo temelde dünyanın herhangi bir yerinde çekim yapabilir, bu da çok daha büyük, daha yüksek bütçeli stüdyolarla rekabet etmelerini sağlar.

Sanal stüdyo teknolojisi son yıllarda önemli ölçüde ilerlemeye devam etti ve teknoloji ve yenilik hızlı bir şekilde ilerledikçe, televizyon ve film stüdyoları daha da fazla seçeneğe sahip olacak. Chroma Key teknolojisini kullanırken.

klavyem.net

Bir önceki yazımda « makalem var.
yorum yok
107
12 Mayıs, 2020

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?