Siber zorbalık – New Age Teknolojisinin Laneti

Teknolojik istismar

Teknolojinin ortaya çıkmasıyla birlikte bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar artık günlük hayatımızın bir parçası. Bugün, kimse bu araçlar olmadan tam anlamıyla kalamaz. İletişim endüstrisi son birkaç on yıl içinde dünyayı küçülterek devrim yaptı. Web Internet, dünyanın uçlarının birbirine tek bir tıklamayla bağlanmasını mümkün kıldı. Sosyal medya ağı aynı zamanda insanların dünyanın farklı yerlerinden birbirleriyle bağlantı kurmalarına, birbirlerini tanımalarına ve ömür boyu arkadaş olmalarına yardımcı oldu. Bu siteler ve platformlar, insanların uzun süredir kayıp arkadaş ve aile üyelerini bulmasına ve yeniden birleştirmesine yardımcı oldu. Ancak faydalarıyla, yeni teknoloji de lanetine eşlik etti. Ve bu lanet siber zorbalıktır. Diğer insanları taciz etmek ve tehdit etmek için kasıtlı olarak düşmanca bir şekilde kullanılan bir siber istismar türüdür. Teknolojinin artan kullanımı ile siber zorbalık da artıyor.

Tehdit

Bu sorun, özellikle ergenler arasında giderek büyüyen bir tehdit haline gelmiştir. Siber zorbalık, utanç verici kısa mesajların veya e-postaların, e-posta ile gönderilen veya sosyal ağ sitelerinde ve resimlerde, videolarda, web sitelerinde veya sahte profillere gönderilen söylentilerin kullanımını içerir. Siber zorbalığa maruz kalan bireyler bazen şahsen zorbalığa maruz kalırlar. Ek olarak, siber zorbalığın kurbanı olmamak bazen oldukça zordur, çünkü kaynak bilinmemektedir ve tarafımızdan kısıtlanamaz. Bu 7/24 olabilir ve yalnız başına bile bir kişiye ulaşabilir. Kaba mesajlar ve fotoğraflar isimsiz olarak yayınlanabilir ve geniş bir kitleye hızla yayılabilir. Kaynağı bulmak zor ve bazen imkansız olabilir. Uygunsuz veya rahatsız edici mesajları, metinleri ve görüntüleri yayınlandıktan veya gönderildikten sonra silmek son derece zordur.

Zihinsel etki

Her ne kadar sosyal medya siteleri bu tür faaliyetleri teşvik etmese de, bu tür korkunç işleri yapmak için bir araç olarak kullanılmaktadır. Çocuklar ve kadınlar siber zorbalığın ana kurbanlarıdır. Bu, zihin üzerinde büyük bir olumsuz etkiye neden olabilir. Bu korkunç suçun kurbanı olan gençler veya çocuklar, ani ağır içme ve uyuşturucu, okulu atlama eğilimi, şahsen zorbalık deneyimi, okula gitmeyi reddetme, kötü not alma, daha düşük benlik saygısı ve düzensiz sağlık sorunları.

Zorbalığın başka bir formu

Siber zorbalığın bir başka biçimi siber zorbalığa neden olur. Bunlar arasında yanlış iddialar, rahatsız edici gözlemler, tehditler, kimlik hırsızlığı ve veri veya ekipman hasarı, reşit olmayanların cinsel amaçlarla talep edilmesi veya taciz görme. Kadınlar, siber tacizin ana kurbanlarıdır.

Sonuçları

Tacizciyle fiziksel veya sözlü temas olmasa bile, diğer herhangi bir suç türü kadar tehdit edici ve korkutucu olabilir. Bu suçun kurbanları aşırı psikolojik ve duygusal tepkiler yaşayabilir. Bu uyku düzeninde değişikliklere, depresyon, anksiyete, öfke, paranoya, şok ve inançsızlığa neden olabilir.

Alınacak önlemler ve alınacak önlemler

Birisi bu iki zorbalık modelinden birinin kurbanı ise, bunu kendilerine saklamamalıdır. Aile üyelerinden, yakın arkadaşlardan veya profesyonel danışmanlardan yardım bu sorunu çözer. Adli yardım alınmalı, çünkü siber güvenlik suçlu bulunup en kısa sürede yakalanabilmesi için hücre polisine başvurdu. Ebeveynler, çocuklarıyla birlikte açık olmalı ve özellikle de küçükse, sosyal faaliyetlerini zaman zaman izlemelidir. Saldırıya ve kötüye kullanılmayacak şekilde e-postanızın ve kişisel verilerinizin uygun şekilde gözden geçirilmesi ve korunması sağlanmalıdır. Bu nedenle, çok az dikkat ve farkındalıkla kendinizi ve sevdiklerinizi siber zorbalığa karşı koruyabilirsiniz.

klavyem.net

yorum yok
77
12 Mayıs, 2020

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?